FODBOLDEVENT: Fodbold er meget andet end 11 mod 11 på en græsplæne. Fodbold kan også spilles på klinker og med butiksfacader i baggrunden. Det vil man med selvsyn kunne konstatere, når JBU besøger Kolding Storcenter i weekenden.
| |  |
| | Du kan bl.a. prøve den sjove Pannabane når JBU kommer til Kolding Storcenter på fredag og lørdag. |
Den 12. og 13. juni får alle besøgende i Kolding Storcenter, mulighed for at stille indkøbsposerne og lade den indre driblekunstner få frit løb.
De to dage omdanner JBU nemlig Store Torv i Danmarks største butikscenter under tag til en fodboldfest for både store og små – og der er lagt op til husmandsfinter og kigge-væk-afleveringer af Laudrupske dimensioner.
Andet end 11 mod 11
René Jensen fra JBU Udvikling vil være en af de tre personer fra JBU der vil være til stede i Kolding Storcenter fredag og lørdag, og han ser flere muligheder i det alternative fodboldevent.
- Besøget i Kolding Storcenter giver os en mulighed for at mødes og tale med fodboldinteresserede et helt andet sted end i klubberne, fortæller René Jensen.
- Det giver os også en mulighed for at profilere fodbolden, og vise at fodbold er andet end 11 mod 11, udbygger René Jensen, der også ser arrangementet som en mulighed for at så et fodboldfrø blandt de besøgende i storcenteret.
Små, alternative baner
Med sig til Kolding Storcenter har JBU to af de små ottekantede Panabaner og én Jyske 3-bold Havebane. Fælles for begge banetyper er, at de på grund af størrelsen, indbyder til både finter, driblinger og tekniske finurligheder. Det er også grunden til, at de kan stilles op næsten hvor som helst.
Jyske 3-bold Havebanen er en pendant til de baner, der er kendt fra de populære Jyske 3-bold Storstævner. Forskellen er, at banderne er lavet af net, og at banen er mindre, så den kan sættes op i en have eller lignende.
Fredag morgen til lørdag eftermiddag
JBU vil være på plads fra fredag kl. 9.30 til kl. 16 lørdag eftermiddag.
Du finder Kolding Storcenter her.