TURNERINGER: U-15 Drengene fra FC Solsiden løb ind i et sandt stormvejr, da de i onsdags mødte SUB 88 i en kamp, der kunne sende dem nær-mere JM-titlen. Se video fra kampen her, og læs mere om weekendens intensive JM-finale-program.
| |
 |
| |
En masse spændende JM-finaler bliver spillet i weekenden. (Foto: LLN Press)
|
Selv om spillerne fra FC Solsiden arbejdede på højtryk i onsdagens U-15 Drenge 1-kamp mod SUB 88, måtte de tage retur fra Låstrup Stadion med afkølede mesterskabsdrømme.
Inden kampen håbede FC Solsiden stadig på medaljeregn i weekendens finalekampe, men et 3-0 nederlag betød et farvel til turneringen inden de afgørende kampe.
JBU fulgte holdet fra Limfjorden både før, under og efter kampen.
Du kan se et videoindslag fra kampen herunder.
Weekend i finalernes tegn
SUB 88 spiller allerede i aften næste kamp, når semifinalemodstanderen fra Lemvig GF møder op på Låstrup Stadion.
Generelt bliver det en weekend i finalernes tegn, hvor hele 28 Jyske Mestre bliver fundet. Mens det hovedsageligt er semifinaler, der er på programmet i aften, ser billedet anderledes ud lørdag og søndag, hvor samtlige resterende finaler vil blive spillet.
Alle finalehold har fået mulighed for at indsende info om kampene, og der er derfor mulighed for at få yderligere information om JM-finalerne under denne oversigt. Hvis yderligere information er tilgængeligt, vil ordet ’finale’ være et link (Se f.eks. U-13 Drenge M).
Yderligere information
Hvis du ønsker at se en oversigt over hele programmet, kan du gøre det her.
En mere udvidet udgave af kampprogrammet finder du her.