|
|
|
|
|
Der er åbent for ansøgninger til DBU's Ungdomsfond indtil 15. februar |
Så er det igen blevet tid til at ansøge om tilskud fra DBU's Ungdomsfond.
Fondens formål er at opmuntre arbejdet med ungdomshold. Tilskud kan typisk søges til gennemførelse af og deltagelse i ungdomsturneringer i ind- og udland, til ophold for ungdomshold på idrætsskoler eller lignende.
Ansøgningsskema kan
rekvireres hos JBU, der også skal modtage skemaet i udfyldt stand senest d. 15. februar 2009 kl. 10.00. Skemaet kan også findes her som PDF-dokument.Fonden bestyres af en bestyrelse på tre medlemmer udpeget af DBU.
28 JBU-modtagere i 2008I 2008 modtog i alt 51 klubber et tilskud på kr. 7.000 - heraf de 28 fra Jylland.
Kun jyske klubber, der er medlem af JBU, kan ansøge om tilskud. På grund af DBUs særlige fordelingsnøgle er der sammenhæng mellem antallet af ansøgere og modtagere fra den enkelte lokalunion. Derfor vil mange jyske ansøgere forøge de jyske klubbers chance for at modtage tilskud.
Hver klub kan kun indsende eet ansøgningsskema. Derfor skal hver klub foretage en intern prioritering af egne ønsker, inden der ansøges.
Klubber, der tidligere har modtaget tilskud, skal ikke forvente at komme i betragtning til ny støtte før mindst fem år senere.