Nyheder

Personlig udvikling for både trænere og ledere

0 anbefalinger
UDDANNELSE: Lær dig selv bedre at kende og få redskaber til at udnytte potentialet endnu bedre på dit hold eller i din bestyrelse. Sådan lyder JBU's lederuddannelses-tilbud i marts, som er målrettet trænere og ledere i de jyske fodboldklubber.
 
JBU's Ledelsesuddannelse giver trænere og ledere redskaberne til at optimere den mentale indsats omkring et fodboldhold eller en bestyrelse. (Foto: Per Kjærbye) 
  
  
  
  

Personlig effektivítet hedder uddannelses-tilbuddet fra JBU - særligt tilpasset og målrettet trænere og ledere i de jyske fodboldklubber.

- Kurset er et personligt udviklingstilbud og giver den enkelte deltager en større indsigt i sig selv - og den type personlighed, man har, forklarer Henriette K. Jensen, leder af JBU Udvikling og instruktør på kurset.

- Samtidig får man redskaberne til at opnå større accept og forståelse for de personer, man omgiver sig med - f.eks. på et fodboldhold eller i et udvalg eller en bestyrelse i fodboldklubben.

Vi skal behandles forskelligt

- For træneren vil det helt konkret sige, at man opnår bedre mulighed for at optimere den mentale indsats omkring holdet. For en af de helt store pointer er, at vi skal blive bedre til at behandle hinanden forskelligt, da vi netop er forskellige, tilføjer Henriette K. Jensen.

JBU udbyder i denne omgang fire åbne kurser geografisk spredt over det meste af Jylland. Første kursus er d. 19. februar i Viby i Århus, mens kursusrækken d. 18. marts sluttes i Hjallerup. 

Tilmelding online i Fokus

Inden selve kurset skal man besvare en række spørgsmål, som vil danne grundlaget for en individuel profil på hver deltager.

Det koster 1700 kr. pr. person at deltage. I denne pris er inkluderet udarbejdelsen af en personprofil på hver deltager samt kursusmaterialet "Effektiv Kommunikation".

 

KursusPostnr.ByStartSlutInfo
Personlig effektivitet9320Hjallerup18-03-200918-03-2009



Du kan læse meget mere om principperne bag uddannelses-forløbet her.

JBU anvender selv de forskellige redskaber forhold til udvikling af eget personale samt organisationens bestyrelses- og udvalgsmedlemmer.

Læs mere

JBU's Ledelsesuddannelse
 

Af: Ina Tofterup

15. januar 2009, 08:45

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet
Område

NavnBy og dato
Talent uden filterTilst
29-05-2012
DBU B1-trænerVejle
30-06-2012
DBU B1-trænerStorvorde
30-07-2012
DBU B1-trænerTilst
01-08-2012
DBU B1-trænerHaderslev
08-08-2012
DBU T-trænerVejen
04-12-2012
Find flere kurser her
Område

Ingen relevante kurser for dig i det valgte område lige nu.

Ønsker du det fulde overblik over alle vore kurser - uanset kvalifikation (forudgående kurser) - beder vi dig benytte vores "Find dit kursus" funktion
Område

NavnBy og dato
DBU Dommer GrundkursusRødding
16-06-2012
Dommerskoler/-campsStorvorde
30-07-2012
Find flere kurser her
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: