OPSLAG: Har du kommunikations-værktøjet i orden? Har du erfaring med web? Og kan du begå dig i en politisk organisation? Så er du måske JBU's nye kommunikations-koordinator. Din ansøgning skal være os i hænde senest d. 5. februar.

JBU søger en ny kommunikations-koordinator, som skal styrke formidlingen og markedsføringen af organisationens mange tilbud og aktiviteter.
Først og fremmest over for trænerne og lederne i de mange jyske medlemsforeninger, men også internt i organisationen.
Den nye kommunikations-koordinator - som også skal bidrage til synliggørelsen af historier fra den jyske fodboldverden samt JBU’s politiske synspunkter og holdninger - vil komme til at indgå i JBU Kommunikation, som fremover vil bestå af tre fuldtidsmedarbejdere samt en række ad hoc-medarbejdere og freelancere.
I forbindelse med ansættelsen lægger vi vægt på:
• At din kommunikationsmæssige værktøjskasse er i orden. Måske er du nyuddannet journalist eller lignende. Din præcise uddannelsesbaggrund er ikke afgørende, men dine faglige formidlingsmæssige evner og kvalifikationer er indiskutable.
• At du er i stand til at formulere dig kort og præcist. Både på tryk og på nettet. Hvis du har et dyberegående kendskab til web – herunder de aktuelle tendenser inden for dette felt - vil det være et ekstra plus.
• At du kan arbejde selvstændigt med ansvar for egne opgaver
• At du er motiveret for at udvikle dig fagligt såvel som personligt.
• At du kan indgå i en frivillig, politisk organisation, hvor samspillet med bestyrelses- og udvalgsmedlemmer er en væsentlig faktor.
• At du kan bearbejde og understøtte andres medarbejderes og frivillige lederes kommunikation i en konstruktiv dialog med de involverede personer.
Herudover må du meget gerne have kendskab til og erfaring med forenings-arbejde, f.eks. som træner eller leder, men det er ikke et krav.
Vi tilbyder: • Et spændende job med faglige og personlige udfordringer på en ambitiøs og uformel arbejdsplads med tillidsbaseret ledelse.
• En afvekslende arbejdsdag med stor frihed og fleksibilitet.
• Indflydelse på de opgaver, som du kommer til at arbejde med.
Løn efter aftale.
Ansøgningsfrist:
Vi forventer, at du begynder hos os senest den 1. april 2009. Derfor er der ansøgningsfrist torsdag d. 5. februar 2009 kl. 12.00.
Vi forventer at afholde samtaler i uge 8 i Århus.
Sådan skal du ansøge: Du skal sende din ansøgning elektronisk til JBU's kommunikationschef, Mads D. Larsen, på
mdla@jbu.dbu.dk.
Du skal vedhæfte dit CV, og du må gerne vedhæfte eksempler på dit arbejde. I emnefeltet på din mail til os skal du skrive ”kommunikations-koordinator”.
Læs hele opslaget
her.