 |
| Der var masser af aktivitet på Spjald Fritidscenter, da finalestævnet i JBU's efterskoleturnering blev afviklet i efteråret 2008. |
Tilbagemeldinger på sidste års efterskoleturneringer er blevet vendt og drejet, og nu er et færdigt tilbud klar til 2009.
- Vi har udviklet turneringen og f.eks. vil vi afvikle forårets efterskoleturnering i stævneform, hvor man kan tilmelde sig fra til gang, mens efteråret vil følge den traditionelle turneringsform med indledende runder og et afsluttende stævne, fortæller Ole Frandsen fra JBU Turneringer.
Både 7- og 11-mands
Efterskoleturneringen udbydes i 8 forskellige rækker. 11-mands for henholdsvis drenge og piger i 2 niveauer og ligeledes i 7-mands:
11-mandsDrenge A
Drenge B
Piger A
Piger B
7-mandsDrenge A
Drenge B
Piger A
Piger B
9 stævner i foråretDen nye tilmeldingsform betyder, at et hold kan tilmelde sig helt frit til eet eller flere af nedenstående stævner i foråret 2009: