REGLER: Enkelte ændringer i 7:7 reglementet bør du være opmærksom på. F.eks. må U-13 spillere og nedefter ikke længere kaste eller sparke målspark direkte over midten. Læs mere om ændringerne i JBU's regel-afsnit for alle rækker.
 |
| Foto: Per Kjærbye |
7:7-reglementet er blevet reguleret på et par punkter, som du bør være opmærksom på her ved turneringsstart. For U-13 og nedefter er der et par væsentlige ændringer.
Målspark ikke direkte over midten
Målspark må ikke kastes eller sparkes direkte over midten. I et sådant tilfælde dømmes frispark på midterlinien.
Ordlyden i reglementets §13 er således:
- Målspark og frispark i eget målfelt er gyldigt taget, selvom bolden ikke sparkes/kastes direkte ud af målfeltet. Målmanden må udføre målspark eller frispark i målfeltet som spark eller kast, og må herefter samle bolden op igen, før den er rørt af en anden spiller. Et målspark må ikke sparkes/kastes direkte på modstanders banehalvdel. |
Ekstra spiller på banen for hvert tredie mål
Indtil dette forår har man i ungdomsrækkerne spillet med den regel, at et hold måtte sætte en ekstra spiller på banen, hvis det kom bagud med 3 mål.
Denne regel er nu udvidet gældende for U-10 til og med U-19, således at et hold må sætte en ekstra spiller på banen for hver tre mål, man kommer bagud. Dvs. at man ved f.eks. 0-3 må sætte en ekstra spiller ind, ved 0-6 endnu én og skulle det gå så galt, må man også sætte ekstraspiller nr. tre ind ved 0-9.
Reglementets eksakte ordlyd i §4b er således:
I bestræbelserne på at gøre kampene så jævnbyrdige som muligt og for at undgå meget store nederlag er der indført følgende regel.
Det er således tilladt at sætte én ekstra spiller på banen, så længe et hold er bagud med tre mål eller mere.
For hver tre mål ekstra et hold kommer bagud, må der indsættes yderligere en spiller, som tilsvarende skal tages ud ved reducering.
Tildeles en spiller en advarsel (gult kort) medfører det en 5 minutters udvisning af spilleren. Holdet er i denne periode reduceret med pågældende spiller. |
Spillerantal pr. kamp eller stævne
Det skal også bemærkes, at for rækkerne U-10 til og med U-13 er det nyt, at spillerantallet pr. kamp er fastsat til 10 spillere. For hold, der spiller i stævneform, er antallet dog 12.
Dvs. at der må stå 10 spillernavne på kampkortet for enkeltkampe og 12 spillernavne på kampkortet på stævnekampe.
Reglementets eksakte ordlyd i §4a er således:
Et hold kan bestå af op til 10 spillere, hvoraf 7 må være på banen samtidig. Et hold må bestå af op til 12 spillere ved stævner med flere kampe pr. dag.
Der må deltage både drenge og piger på drengehold.
En af spillerne skal være målmand. Det er tilladt målmanden at røre bolden med hænderne, når en spiller sparker eller kaster bolden til sin egen målmand, uanset hvorledes dette foregår. Der er fri udskiftning.
En kamp kan ikke begynde, hvis et af holdene består af færre end 5 spillere. En kamp kan færdigspilles uanset antallet af spillere på holdet. |
For alle øvrige 7:7 rækker gælder det fortsat, at der må benyttes 10 spillere pr. kamp.
Søg de relevante informationer for DIT hold
Iøvrigt er JBU netop ved at lægge links til aktuelle og relevante information ind som links for hver enkelt pulje, således at du under
Resultater og Stillinger her på hjemmesiden bl.a. vil kunne finde links til netop de regler, der vedrører dit hold og f.eks. links til aktuelle stævner, kursustilbud, el.lign.
Læs mere
JBU's regel-afsnit for alle rækker - www.jbu.dbu.dk/regler