Nyheder

Ombytning af hold vender sejr til nederlag

0 anbefalinger
TURNERINGER: JBU's Disciplinærudvalg har dømt Aalborg Freja som taber af kampen i Jyllandsserien, pulje 201, d. 12. august mod RKG, fordi klubben stillede med sit 1. divisionshold i stedet for JS-holdet.
JBU's Disciplinærudvalg har på baggrund af en protest indgivet af RKG erklæret Aalborg Freja som taber af de to klubbers indbyrdes kamp i Jyllandsserien Kvinder, pulje 201, spillet d. 12. august. 

Kampen sluttede ellers oprindeligt med en 4-1 sejr til Freja-pigerne.

Baggrunden for disciplinærudvalgets kendelse er, at Aalborg-klubben til Jyllandsserie-kampen mod RKG stillede med sit 1. divisionshold, mens spillerne fra Jyllandsserie-holdet samme aften repræsenterede klubben i Landspokalturneringen for Kvinder i Frederikshavn.

Dette er ikke lovligt i henhold til Turneringsreglementets §9 stk. 1. hvoraf det fremgår, at selvom reglerne er overholdt, kan lokalunionen gribe ind, hvis det vurderes, at spillerne er rykket ned på et lavere rangerende hold for at forstærke dette.

Og det har JBU's Disciplinærudvalg i høj grad vurderet, at der var tale om i denne sag.

Afviser beskyldningerne

Aalborg Freja har i en redegørelse over for JBU afvist sagen - og fastholdt, at der til kampene d. 12. august endnu ikke var dannet en endelig 1. divisionstrup:

- Vi er meget uforstående over for den beskyldning, der forelægger fra RKG om, at det skulle være vores 1. divisionshold, som har optrådt på Klarups baner. Vi mener helt klart ikke, at Aalborg Freja har handlet forkert i denne sag, skriver klubbens sportsformand, Ole Madsen i en redegørelse til Disciplinærudvalget.

JBU hæfter sig imidlertid ved, at 12 ud af de 14 spillere fra Jyllandsserie-kampen d. 12. august er at finde på Aalborg Frejas 1. divisionshold fire dage senere - lørdag d. 16. august - i en ordinær turneringskamp mod Team Viborg.

Endvidere har JBU noteret sig, at bl.a. klubbens førsteholdstræner via udtalelser i lokale medier har erkendt, at der bevidst er byttet rundt på holdenes spillere.

- Det er forholdsvis sjældent, at vi behandler sager af denne type, men dette tilfælde er helt oplagt, og jeg forstår ikke, hvorfor man fra klubbens side ikke blot erkender, at man har begået en fejl. Denne regel handler i høj grad om Fair Play og respekt for hinanden som klubber, siger Kent Falkenvig, formand for JBU's Disciplinærudvalg.

Som følge af Disciplinærudvalgets afgørelse ændres resultatet (1-4) til 3-0 til RKG.

Læs også:

JBU's Turneringsreglement (PDF-dokument)

Af: Mads D. Larsen

05. september 2008, 01:46

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet
Område

Find flere kurser her
Område
Ingen relevante kurser i det valgte område lige nu

Område

NavnByDato
DBU Dommer Grundkursus Randers SØ10-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Frederikshavn17-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Tilst17-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Tilst09-06-2012
DBU Dommer Grundkursus Rødding16-06-2012
Find flere kurser her
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: