JBU's og IF Lysengs trænertræf med den anerkendte schweiziske træner-instruktør, Hans Tanner, tiltrækker trænere fra hele Jylland.
Foreløbig er der 122 tilmeldte til arrangementet, som gennemføres d. 25. og 26. maj på IF Lysengs anlæg i det sydlige Århus.
Vi har skruet inspirations-arrangementet således, at der er særskilte moduler for både børne-, -ungdoms- og seniortrænere.
Hvert modul koster 125 kr. Man kan vælge at deltage i et enkelt modul eller flere. Det er helt frit.
Søndag d. 25. maj: Kl. 14.00 til kl. 16.00: Trænere for U-7 til og med U-12
Kl. 16.30 til kl. 18.30: trænere for U-13 til og med U-16
Mandag d. 26. maj: Kl. 19.00 til kl. 21.00: Trænere for ung-seniorer og seniorer
Hans Tanners grundlæggende filosofi er, at man som fodboldspiller må lære at løbe rigtigt for at kunne udvikle sit spil.
På seminaret vil schweizeren indledningsvis gennemgå en teoretisk del på omkring 45 minutter. Herefter følger en times praktisk træning.
Tanner er vant til at kommunikere ved camps i udlandet - bl.a. i USA. Derfor vil seminaret som udgangspunkt foregå på engelsk.
Herudover vil der ved seminaret være back-up i form af en "lokal tolk" med gode tyske sprog-kundskaber.
Atletik i verdensklasse
Hans Tanner har oprindeligt sin baggrund i atletikkens verden, og han har gennem en lang årrække fungeret som atletik-landstræner i Schweiz. Derudover har han bl.a. arbejdet med den amerikanske tre-springer, Willy Banks.
Senere har han overført sine tanker og teknikker til fodboldsporten. Bl.a. via inspirations-ture til Real Madrid, FC Barcelona og Juventus.
Specialtræner i FC ZürichDerudover har han været tilknyttet den schweiziske storklub, FC Zürich, som løbe- og koordinationstræner siden 1994.
Dels i forhold til klubbens børne- og ungdomshold – herunder det højt profilerede talentprojekt, FCZ Academy, der indgår som et vigtigt element i klubbens satsnings-områder.
Men også som special-coach for klubbens bedste herreseniorhold, som hører hjemme i den bedste ende i den øverste schweiziske række - den såkaldte AXPO Super League.
Video-klip med Tanners metoder
Schweiz har gennem de seneste år markeret sig stærkt internationalt på ungdomsniveau.
Bl.a. er landet repræsenteret ved Europamesterskabet for U-17 landshold, der afvikles i Tyrkiet i perioden fra d. 4. til d. 16. maj.
Hans Tanner kan derfor også bidrage med inside viden og aktuelle tendenser fra den schweiziske fodboldskole.
Der er tre forskellige moduler - to søndag (U-7 til U-12) og (U-13 til U-16) og et mandag (ungseniorer og seniorer).
Hvert modul koster 125 kr. Man kan vælge at deltage i et enkelt modul eller flere.
Tilmelding til U-7 til U-12
her.
Tilmelding til U-13 til U-16
her.
Tilmelding til ungseniorer og seniorer
her.
Du kan læse mere på Hans Tanners
egen hjemmeside. Her kan du bl.a. se video-sekvenser af nogle af de træningsmetoder, som han anvender.