DISCIPLIMÆRSAG: Et Serie 5-hold fra VRI ønskede ikke at fuldføre en turneringskamp mod Northwest Hampden og forsøgte på utallige måder, at få dommeren til at afbryde opgøret. Episoden har kostet VRI en bøde for upassende opførsel.
En disciplinærsag af de mere bizarre!
Sådan kan man vist roligt betegne det hændelesforløb, som udspillede sig omkring kampen i
Serie 5, pulje 111, d. 25. maj mellem Northwest Hampden og VRI.
Sidstnævnte hold forsøgte på utallige måder at få dommeren til at afbryde kampen, fordi spillerne ikke gad fuldføre opgøret - bl.a. lod de sig bevidst udvise for at få kampen stoppet.
God dommer-præstationMen takket være en professionel håndtering af kampens dommer lykkedes det at gennemføre alle 90 minutter, som resulterede i et 0-20 nederlag til Risskov-klubben.
JBU's Disciplinærudvalg ser med stor alvor på sagen, som har udløst en bøde på 2000 kr. til VRI for ikke at drage omsorg for passende opførsel blandt spillere, trænere og ledere.
Samtidig har JBU benyttet lejligheden til at rose dommeren for en flot håndtering af en svær situation.
Opgiver at vindeAllerede meget tidligt står det klart, at VRI ikke ønsker at få kampen afviklet på normal vis.
Holdet ankommer to minutter før kampstart - uomklædt, og efter et kvarters spil registrerer dommeren, at VRI - ved stillingen 0-2 - har opgivet at vinde kampen.
Efter 33 minutters spil bliver holdet ramt af det første røde kort, og resten af halvlegen er århusianerne blot fem-syv på banen - bl.a. fordi de foregiver skader - mod Northwest Hampdens 11 mand.
Fra begyndelsen af 2. halvleg forsøger VRI-spillerne energisk, at få dommeren til at fløjte kampen af - med henvisning til, at en kamp skal afbrydes, hvis et hold har færre end syv spillere på banen.
Dette er imidlertid ikke korrekt (jf. JBU's Turneringsreglement §13 stk. 8 skal en kamp spilles færdig uanset antallet af spillere på holdene), og dommeren præciserer kraftigt over for alle tilbageværende spillere, at han ikke har hjemmel til at afbryde kampen - og at den vil blive spillet til ende.
Een mand på banen!Resten af kampen bruger VRI-spillerne på at lade sig udvise - bl.a. ved at en markspiller samler en bold op med hænderne i eget straffesparkfelt, spark, frarøver Northwest Hampden oplagt scoringsmulighed o.s.v.
Til sidst er blot en enkelt af holdets spillere tilbage på banen, mens resten af de udviste og "skadede" VRI-folk fra sidelinjen råber og skriger efter dommeren og den enlige holdkammerat.
- Det var tidsspilde af højeste karat og uden sammenligning den mest upsortslige optræden, jeg nogensinde har set. Hjemmeholdet var meget frusteret over den måde, som VRI opførte sig på. En dybt frustrerende eftermiddag for alle aktører, skriver dommeren i sin indberetning til JBU.
Tåbelige udvisninger
Dommeren pointerer, at udvisningerne var meget beregnende, men med en enkelt undtagelse var de ikke voldsomme, "men mere hvad man normalt ville kalde tåbelige".
VRI har efterfølgende taget afstand fra måden, som klubbens Serie 5-hold opførte sig på:
- Når nogen repræsenterer VRI Fodbold, skal det gerne være efter fodboldspillets regelsæt og værdighed, om det så kun er otte-ni mand. Holdet har fået en chance mere fra klubbens side, ellers bliver det trukket. Men ovennævnte er ikke en sag, som vi er stolte af, lyder det i redegørelsen fra VRI til JBU.
Læs også:JBU's Turneringsreglement (PDF-dokument)