UDDANNELSE: JBU har traditionen tro haft trænerne for de højst rangerende hold i U-12 Drenge og U-14 Drenge samlet til kursus i Vildbjerg. Denne gang stod der bl.a. Coerver træning og coaching i teori og praksis på programmet.
 |
|
| Kursus-deltagerne var også selv i aktion som medier på JBU's kursus for trænere af U-12 og U-14 hold på højeste niveau. (Foto: Rene Jensen) |
|
Coerver-træning, træneren rolle i forhold til dommeren og coaching i teori og praksis.
Det var nogle af temaerne, da JBU samlede trænere og assistenttrænere for de højst rangerende hold i U-12 og U-14 Drenge-rækken til kursus.
Indholdet var specielt målrettet ungdomstrænere på dette niveau, og i alt 36 trænere fra 17 forskellige klubber deltog i kurset, som foregik på Vildbjerg Sports- og Kulturcenter.
Bag om vinder-typerneU-17 landstræner Glenn Riddersholm satte fokus på talentudviklingen i Danmark, mens Rasmus Ankersen, Winners Lab, der selv er international certificeret coach og indehaver af UEFA's A-licens, stod for temaet "coaching i teori og praksis". Rasmus Ankersen er bl.a. også forfatter til bogen "En vinders DNA".
DFU-instruktøren, Jørgen Baunbæk, satte fokus på trænerens rolle i forhold til dommeren under overskriften "Samarbejde eller obstruktion mod dommeren", mens Hans Hansen, Vejle Boldklub tog hånd om instruktion i Coerver-træningen.
Mange seminarer på programmet
JBU har mange andre seminarer i løbet af marts, april og maj.
Her kan du læse mere om mulighederne - bl.a. om de nye seminarer med inspiration til teenage-træning.