Nyheder

Tilbage til 2 årgange i U-16 Drengerækken

0 anbefalinger
DELEGERETMØDE: Et flertal af de delegerede stemte lørdag ja til at genindføre 2 årgange i U-16 Drengerækkerne. En lang debat mundede ud i den nye aldersinddeling. I 2008 består U-16 Drenge af årgangene 1992-93.



En række uheldige oplevelser i den første sæson med en 3-årig U-16 Drengerække fik nogle klubber til at stille et fælles forslag om at gå tilbage til den ”gamle” spilleform i U-16 Drenge med 2 årgange.

- Nu har vi høstet nogle erfaringer. Det har mere været reglen end undtagelsen, at man har mødt U-16 hold med 3-5 førsteårs U-18 spillere, beskrev Rasmus Jensen fra Støvring IF, som sammen med Hobro IK, Vejle B og Vildbjerg SF havde stillet forslaget.

Derfor ønskede de fire klubber at få den gamle aldersgruppe genindført med 2 årgange i U-16 Drenge.

Modforslag på banen

Det fik fem andre klubber – Lindholm IF, NUBI, Hørup UI, Graasten B og Nord/Als B - på banen med et modforslag gående på at bibeholde de nuværende 3 årgange i U-16 Drenge; men med en begrænsning på benyttelse af max. 5 førsteårs U-18 Drenge.

- Vi ønsker at bevare fleksibiliteten for at kunne stille hold og fastholde de ældste ungdomsspillere, så vi fortsat kan styrke fødekæden til seniorrækkerne, lød det i begrundelsen.

Kø til debatten

Det udløste en stor interesse for at komme på talerstolen og debattere for og imod de to forslagsvarianter.

- Frafaldskurven er knækket med sidste års vedtagelse af 3 årgange i U-16 Drengerækken, udtalte Per Schubert fra BNS der talte imod begge forslag.

- Det kan godt være, frafaldet i U-18 er blevet mindre nu, men blandt de nuværende U-15 spillere vil der til gengæld være et massivt frafald, inden de når U-18, var modargumentet fra Rasmus Jensen, Støvring IF.

- Vi jyske klubber forstår ikke at administrere den nuværende regel, erkendte Henrik Jacobsen fra Vejle Boldklub, som var medstiller af originalforslaget om 2 årgange.

- Det ene er for lidt og det andet for meget, så jeg stemmer for forslag 9, som det ser ud nu, lød det fra Anne-Grethe Eriksen fra Bække SF.

- Det her er et forslag med mange følelser og holdninger involveret og et flertal i bestyrelsen går ind for det fremsatte forslag, var meldingen fra Bent Clausen på vegne af JBU’s bestyrelse.

176 stemmer var nok

Ved afstemningen blandt de delegerede opnåede det originale forslag 9 et kvalificeret flertal med i alt 176 stemmer for. Dermed faldt ændringsforslaget.

Konsekvensen er, at U-16 Drenge fremover består af to årgange – i sæsonen 2008 er det dermed årgang 1992 og 1993, der deltager i U-16 Drengerækken.

Af: Ina Tofterup Andersen

12. januar 2008, 03:53

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet
Område

NavnBy og dato
Talent uden filterTilst
29-05-2012
DBU Leg dig til landsholdetLemvig
30-05-2012
DBU B1-trænerVejle
30-06-2012
DBU B1-trænerStorvorde
30-07-2012
DBU B1-trænerTilst
01-08-2012
DBU B1-trænerHaderslev
08-08-2012
DBU T-trænerVejen
04-12-2012
Find flere kurser her
Område

Ingen relevante kurser for dig i det valgte område lige nu.

Ønsker du det fulde overblik over alle vore kurser - uanset kvalifikation (forudgående kurser) - beder vi dig benytte vores "Find dit kursus" funktion
Område

NavnBy og dato
DBU Dommer GrundkursusRødding
16-06-2012
Dommerskoler/-campsStorvorde
30-07-2012
Find flere kurser her
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: