Nyheder

En ny JBU-nål hædrer erfarne fodboldledere

0 anbefalinger
FRIVILLIGT ARBEJDE: Penge, ros og en forfremmelse. Sådan kan man belønne en flittig medarbejder i erhvervslivet. Men hvordan går det med belønningerne i jysk fodbold? JBU indstifter en ny hædersbevisning til ledere med over 20 års anciennitet.

 
Fodboldledere og -trænere med over 20 års anciennitet kan belønnes med JBU's Hæderstegn (foto: Per Kjærbye).
 
Loyalitet, flid og solidt arbejde bør belønnes.

Så langt er vi sikkert alle enige, men får vi også altid givet udtryk for anerkendelsen af de lokale fodboldledere og trænere?

Det har du nu mulighed for med indstiftelsen af en ny hædersbevisning, JBU’s Hæderstegn.

Omtrent et par tusinde jyske fodboldledere har siden 1990 modtaget JBU’s Sølvnål for mere end 15 års arbejde i fodboldens navn.

JBU’s Hæderstegn

Disse ledere er alle i målgruppen for JBU’s nyindstiftede hædersbevisning – JBU’s Hæderstegn.

Denne nye nål gives nemlig til ledere og trænere, der har gjort sig særligt fortjent ved deres arbejde for fodbolden indenfor JBU eller JBU’s klubber i normalt min. 20 år og som tidligere har modtaget JBU’s Sølvnål.

- Vi vil gerne anerkende indsatsen fra de mange fodboldledere, som knokler i dagligdagen for at få hjulene til at snurre, lyder det fra JBU's formand, Benny Hansen.

Det er klubberne selv, der kan indstille personer til denne anerkendelse, ligesom JBU’s bestyrelse og regionsbestyrelser også af eget initiativ kan indstille emner til JBU’s Hæderstegn.

På baggrund af den indsendte ansøgning foretager JBU’s bestyrelse en vurdering af den konkrete person. Hvis indstillingen følges, udpeget bestyrelsen en person, som overrækker den flittige træner/eder en nål, et diplom og et partoutkort til JBU’s kampe.

Anledning til at hædre erfarne ledere

Det står naturligvis klubben frit for, hvornår man vælger at overrække nålen. Traditionelt er der mange klubber, der vælger at hædre de frivillige ledere ved afslutningsfesten eller generalforsamlingen. Måske kunne et trænermøde eller et opstartsmøde i klubben også være den anledning, hvor I samler flest mulige for at hædre de erfarne ledere.

Du kan læse mere om JBU’s Hæderstegn her, hvor du også kan finde ansøgningsskemaet.

Læs mere

JBU’s Hæderstegn
Elektronisk ansøgningsskema

Af: Ina Tofterup Andersen

25. februar 2008, 10:11

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet
Område

NavnBy og dato
Talent uden filterTilst
29-05-2012
DBU Leg dig til landsholdetLemvig
30-05-2012
DBU B1-trænerVejle
30-06-2012
DBU B1-trænerStorvorde
30-07-2012
DBU B1-trænerTilst
01-08-2012
DBU B1-trænerHaderslev
08-08-2012
DBU T-trænerVejen
04-12-2012
Find flere kurser her
Område

Ingen relevante kurser for dig i det valgte område lige nu.

Ønsker du det fulde overblik over alle vore kurser - uanset kvalifikation (forudgående kurser) - beder vi dig benytte vores "Find dit kursus" funktion
Område

NavnBy og dato
DBU Dommer GrundkursusRødding
16-06-2012
Dommerskoler/-campsStorvorde
30-07-2012
Find flere kurser her
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: