BØRNEFODBOLD: Tilmeldingen til søndagens Jyske 3-bold storstævne i Horsens har sprængt alle rammer. Hele 215 børnehold - fra U-7 til og med U-10 - er tilmeldt arrangementet, som begynder kl. 10.00. Du kan finde kampprogrammet her.

Der er rekord-tilmelding til søndagens Jyske 3-bold storstævne på Bankager Stadion i Horsens.
Hele 215 børnehold er tilmeldt arrangementet, som er årets syvende af slagsen - og som denne gang gennemføres i samarbejde mellem FC Horsens, JBU og Jyske Bank.
Og det gør altså Horsens-stævnet til årets hidtil bedst besøgte.
Kampprogrammet for stævnet kan findes
her.
Bemærk venligst, at de to ældste årgange er slået sammen, således at begge spiller fra kl. 14.00 til 16.00.
Særligt miljø omkring stævnetEt Jyske 3-bold storstævne er en særlig fodboldoplevelse for børn. Det skyldes bl.a., at hele miljøet omkring kampafviklingen er lavet som en by -
nemlig 3-bold byen.
Samtidig spilles kampene på 14 små baner, som er omgivet af bander. Det betyder, at bolden ikke springer ud af spil, hvilket giver børnene mange boldberøringer og høj intensitet.
Samtidig er fokus helt fjernet fra resultaterne, som slet ikke registreres.
Storstævnerne er et tilbud til alle børn fra og med U-7 (årgang 2002) til og med U-10 (årgang 1999).
Årets sidste stævne i AalborgMan kan opleve den særlige stemning ved et Jyske 3-bold storstævne på
denne lille videofilm fra årets første stævne, som blev gennemført i Brabrand.
Der er stadig åbent for tilmelding til årets allersidste storstævne på jysk grund, nemlig i Aalborg søndag d. 7. september.
Tilmelding kan ske via
dette link.