Ni spillesdages karantæne til Serie 5-spiller
0 anbefalinger
TURNERINGER: JBU har idømt en spiller fra Holstebro Boldklub ni dages karantæne for at spytte på dommeren. Episoden skete i forbindelse med Serie 5-kampen mellem Holstebro Boldklub og Atletico Skave.
En kamp i Serie 5, pulje 85, spillet d. 11. august mellem Holstebro Boldklub og Atletico Skave blev skæmmet af en ubehagelig episode, som nu har kostet den involverede spiller en karantæne-dom på ni spilledage fra Jydsk Boldspil-Union.
Optrinnet sker efter 55 minutters spil, da kampens dommer vil uddele en advarsel til den pågældende Holstebro-spiller for aggressiv opførsel.
Spytter på dommeren
Da spilleren bliver ved med at råbe ad dommeren, går nogle af hans holdkammerater hen for at trække ham væk. Det får imidlertid spilleren til at sende en spytklat i hovedet på dommeren, som derefter giver spilleren det røde kort.
Holstebro-spilleren vil herefter ikke forlade banen, men trækkes ud af sine holdkammerater. Fra sidelinjen fortsætter han herefter med at true dommeren.
Resten af kampen - som i øvrigt betegnes af kampens dommer som "stille og rolig" - spilles uden problemer. Efter kampen oplyser Holstebro Boldklubs anfører den udviste spillers navn til dommeren.
Flot håndtering af episoden
Holstebro Boldklub har efter kampen stærkt beklaget episoden og har samtidig rettet en officiel undskyldning til dommeren, hvis håndtering af den vanskelige situation af klubben beskrives som "meget fornem".
Samtidig har klubben idømt spilleren en intern karantæne for resten af efteråret (svarer til ni spilledages karantæne), hvilket JBU's Disciplinærudvalg har valgt at bakke op om.
14. august 2008, 04:45