Nyheder

Ny beklædningssponsor - og nyt logo på tøjet...

0 anbefalinger
BEKLÆDNING: D. 1. juli får JBU ny beklædningssponsor, når DBU's aftale med adidas udvides til også at omfatte lokalunionerne. JBU ser aftalen som et symbol på etableringen af tættere relationer i dansk fodbold og vil gå et skridt videre.
JBU har sammen med DBU og de øvrige lokalunioner indgået en ny fælles aftale om beklædning af fodbold-organisationernes ledere og medarbejdere. En aftale som træder i kraft d. 1. juli 2008.

Den nye samarbejdspartner er adidas, som dermed afløser den mangeårige leverandør Hummel.

- Vi er i JBU’s bestyrelse særdeles glade for, at vi nu i dansk fodbold har indgået aftale omkring et fælles beklædningssponsorat, siger JBU's formand, Benny Hansen, der har været en af de varmeste forkæmpere for aftalen.

- For det første fordi det rent praktisk er mest hensigtsmæssigt, at vi har én – og ikke flere tøj-aftaler i dansk fodbold, og for det andet fordi vi ser den fælles beklædningsaftale som et symbol på etableringen af tættere og stærkere relationer mellem DBU og lokalunionerne, tilføjer han.

DBU-logo på tøjet

Af samme grund har JBU valgt udelukkende at anvende DBU’s logo på den nye adidas-beklædning til unionens ledere og medarbejdere.

- Som tingene fungerer i dag, er der mange uhensigtsmæssigheder forbundet med at bruge forskellige navne, logoer og grafiske udtryk i forbindelse med markedsføringen af DBU’s og lokalunionernes aktiviteter og produkter. Ikke mindst over for vores klubber, som sjældent forstår sammenhængen, siger Benny Hansen.

Til gavn for dansk fodbold

- Derfor er det JBU's principielle holdning, at vi i DBU og lokalunionerne bør være samlet under et fælles logo. Bl.a. for at styrke sammenhængskraften – og for at fremstå mere tydelig over for omverdenen.

- Når vi nu for første gang rent belædningsmæssigt har taget første skridt at indkapsle hele dansk fodbold, mener vi også, at der kan være fornuft i at lade logoet blive næste skridt. 

- Og vi tror faktisk på, at noget så enkelt som brugen af et fælles logo kan være med til at bidrage til en proces, som på længere sigt vil styrke hele dansk fodbold, siger Benny Hansen.

Læs også:

DBU forlænger med adidas

Af: Mads D. Larsen

16. april 2008, 01:22

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet
Område

NavnBy og dato
Talent uden filterTilst
29-05-2012
DBU Leg dig til landsholdetLemvig
30-05-2012
DBU B1-trænerVejle
30-06-2012
DBU B1-trænerStorvorde
30-07-2012
DBU B1-trænerTilst
01-08-2012
DBU B1-trænerHaderslev
08-08-2012
DBU T-trænerVejen
04-12-2012
Find flere kurser her
Område

Ingen relevante kurser for dig i det valgte område lige nu.

Ønsker du det fulde overblik over alle vore kurser - uanset kvalifikation (forudgående kurser) - beder vi dig benytte vores "Find dit kursus" funktion
Område

NavnBy og dato
DBU Dommer GrundkursusRødding
16-06-2012
Dommerskoler/-campsStorvorde
30-07-2012
Find flere kurser her
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: