TURNERINGER: De jyske herreseniorhold har fået en ekstraordinær chance for at undgå nedrykning fra 11-mandsrækkerne i forhold til sidste år. Her kan du finde en oversigt over kriterierne for op- og nedrykning i JBU's turnering 2007.
Der er al mulig grund til at kæmpe til det sidste for at undgå nedrykning fra JBU's 11-mands herreseniorrækker i 2007.
Udvidelsen af antallet af hold i DBU's 2. divisionsrække har nemlig konsekvenser for op- og nedrykningsspillet i de underliggende rækker.
I første omgang i form af færre nedrykkere end normalt fra Kvalifikationsrækken og derefter hele vejen ned igennem JBU's 11-mandsrækker.
Nr. 11 redder sigHelt kontant betyder omlægningen i divisionsrækkerne, at nr. 11 i begge JS-puljer med sikkerhed undgår nedrykning i 2007 (p.t. Vorup FB og Hedensted IF), og hvis den bedst placerede nr. 3 i JS via et oprykningsspil sikrer sig adgang til Kvalifikationsrækken, suspenderes nedrykningen endvidere for den bedste nr. 12.
Strukturændringen i 2. division har også betydning for antallet af nedrykkere fra de øvrige jyske serierækker.
Find oversigt her:Du kan finde en komplet oversigt over kriterierne for op- og nedrykning i JBU's herreseniorturnering
her.