Nyheder

Protest-sag bytter om på oprykkere i Serie 4-pulje

0 anbefalinger
TURNERINGER: En protestsag i Serie 4, pulje 27, medfører, at FC Esbjerg erklæres som vinder af kampen mod Sædding/Guldager IF d. 18. oktober. Esbjerg-holdets ekstra point sender samtidig holdet i Serie 3 på bekostning af Skovlund IF.
Skovlund IF havde egentlig sikret sig oprykning til Serie 3 næste sæson via en andenplads i Serie 4, pulje 27.

Men nu har en protestsag vendt op og ned på oprykningspladserne i puljen. Helt konkret må Skovlund IF vige pladsen for FC Esbjerg, der sikrer sig tre point - og dermed den oprykningsgivende andenplads - via en protest over Sædding/Guldager IF's brug af spilleren, Michael Glud, i de to holds indbyrdes kamp d. 18. oktober.

Den oprindelige kamp mellem de to hold sluttede 2-2, men JBU's Disciplinærudvalg har på baggrund af en protestsag ændret dette resultat til 3-0 til FC Esbjerg, idet det har vist sig, at Sædding/Guldager IF har benyttet en ulovlig spiller i kampen.

Afviste i første omgang

Sædding/Guldager IF oplyste ellers i første omgang til JBU, at man ikke havde benyttet den pågældende spiller, Michael Glud, på klubbens Kvalifikationsrække-hold i kampen mod Lemvig d. 6. oktober.

Men da JBU på baggrund af yderligere dialog med FC Esbjerg undersøger sagen igen, kommer det frem, at Michael Glud rent faktisk har deltaget på Sædding/Guldager IF's Kvalifikationsrække-hold i den pågældende kamp - og således var ulovligt nedrykket til klubbens Serie 4-hold mod FC Esbjerg d. 18. oktober.

Michael Glud var nemlig ikke løst til nedrykning, da klubbens Kvalifikationsrække-hold først spiller igen d. 20. oktober - og er således ulovligt anvendt i Serie 4-kampen jf. §9 stk. 1 i JBU's Turneringsreglement.

Bøde for forkerte oplysninger

På baggrund af sagen idømmes Sædding/Guldager IF en bøde på kr. 1.000 for brug af ulovlig spiller samt bøde på kr. 1.000 for at have afgivet forkerte oplysninger til JBU.

Da Michael Glud er ulovligt nedrykket til den pågældende kamp, godkendes protesten og kampens resultat ændres til 3-0 til FC Esbjerg, som samtidig får det indbetalte protestgebyr retur.

De ekstra to point sender samtidig FC Esbjerg forbi Skovlund IF i tabellen. Skovlund IF må derfor vinke farvel til Serie 3 i denne omgang, mens FC Esbjerg kan glæde sig over sin nye status.

Trods pointtabet får protestsagen ikke yderligere sportslige konsekvenser for Sædding/Guldager IF, der forbliver på førstepladsen med 51 point og dermed bevarer sin oprykning til Serie 3.

- Det er selvfølgelig beklageligt for Skovlund IF, at holdet alligevel ikke rykker op, men det kan desværre ikke være anderledes. Sådan er det altid med disse protestsager, som dukker frem omkring sæsonafslutningen, siger Kent Falkenvig, formand for JBU's Disciplinærudvalg.

Se den opdaterede slutstilling i Serie 4, pulje 27.

Af: Mads D. Larsen

07. november 2007, 01:02

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet
Område

Find flere kurser her
Område
Ingen relevante kurser i det valgte område lige nu

Område

NavnByDato
DBU Dommer Grundkursus Randers SØ10-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Frederikshavn17-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Tilst17-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Tilst09-06-2012
DBU Dommer Grundkursus Rødding16-06-2012
Find flere kurser her
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: