I den kommende weekend tager de yngste fodboldspillere hul på indefodboldsæsonen 2007/2008
Lørdag 10. og søndag 11. november tager ca. halvdelen af de tilmeldte 1365 hold hul på indefodboldturneringen i Region 2.
Det er primært de yngste rækker fra U-5 til U-10, der skal i kamp i turneringens første weekend og det sker med fodboldkampe i 22 regionale idrætshaller.
U-5 og U-6 rækkerne spiller Jyske 3-Bold på tværs i en almindelig idræthal med 3 spillere på hvert hold.
U-7 og U-8 rækkerne spiller med 5 spillere på hvert hold og heraf skal een af spillerne være målmand.
Samtlige øvrige rækker spiller 4 mod 4.
I rækkerne til og med U-12 må alle spillerne bevæge sig over hele banen, mens holdene i de ældre rækker spiller den velkendte form med 1 spiller over midten.
Der skal afvikles i alt ca. 10.000 indefodboldkampe i Region 2's indefodboldturnering 2007/2008.
Evt. spørgsmål til indefodboldturneringen kan rettes til regionskontoret på tlf. 97 13 22 22 eller på
mail.