Nyheder

Fair Play-pris og Jyske Bank-pris uddelt i Brædstrup

0 anbefalinger
ÅRSMØDE: Et ungdomshold fra Erritsø GIF og en klubleder fra Bredsten SG&I blev på JBU Region 3’s årsmøde i Brædstrup mandag aften hædret med priser. Erritsø-holdet blev præmieret for Fair Play, klublederen for sin store frivillige indsats.
Ole Faaborg, Bredsten SG&I (i midten), får overrakt "Gør en forskel-prisen" af Bjarne Black, Jyske Bank (til venstre) og Lars Olesen, formand for JBU Region 3 på årsmødet i Brædstrup. (Foto: Rene Jensen)





























Ole Faaborg, Bredsten SG&I, blev på JBU Region 3’s årsmøde i Brædstrup mandag aften hædret med Jyske Banks og JBU's "Gør en forskel-pris" for sin store frivillige lederindsats.
 
Legatet - der består af et diplom, en check på 2.000 kr. samt en statuette af Monica Ritterband - udeles på alle JBU’s fire regionale årsmøder.
 
- Ole Faaborg har stort set haft samtlige funktioner i sin klub, hvor han begyndte som fodboldspiller i 1963, sagde JBU Region 3’s formand, Lars Olesen i forbindelse med overrækkelsen. 
 
- Fem år senere - i 1968 - blev han for første gang indvalgt i fodboldafdelingens bestyrelse, og efterfølgende er det blevet til mange forskellige lederopgaver i klubben – både formand, ungdom, kasserer og meget mere, sagde Lars Olesen og fortsatte:

- Modtageren har været drivkraften på mange områder og indenfor den sidste årrække kan nævnes opstart af pigefodbold og initiativtager til klubsamarbejde for junior og ynglinge-spillere med naboklubberne. I klubbens indstilling hedder det, ”at han er en meget vigtig brik og ildsjæl i klubben, som bestyrelsen varmt kan anbefale som modtager af ”Gør en forskel-prisen”, fortsatte Lars Olesen i sin motivering af pris-modtageren.
 
Legatet til Ole Faaborg, Bredsten SG&I, blev overrakt af Lars Olesen og Bjarne Black, Jyske Bank.

Spillerne fra Erritsø GIF's U-12 Drenge C1-hold modtager JBU Region 3's og Danske Banks Fair Play-pris på årsmødet i Brædstrup.




























Fair Play pris til Erritsø GIF
 
JBU Region 3 uddelte også – for tredje år i træk – en Fair Play-pris i forbindelse med årsmødet i Brædstrup. Prisen – der uddeles i samarbejde med Danske Bank - blev uddelt på baggrund af JBU Region 3’s afsluttende 7-mandsstævner i efteråret, og hæderen gik til U-12 Drenge C1-holdet fra Erritsø GIF.
 
Holdet deltog ved regionens finalestævne i Langå, hvor der afviklet mange spændende og afgørende kampe.

Erritsø-holdet havde været dominerende gennem hele sæsonen, men løb ind i to nederlag ved det afsluttende stævne. Trods den uvante modgang udviste drengene alligevel stor Fair Play.

- Der var mange hold, der trængte sig på ved den endelige afgørelse, men Erritsø GIF skilte sig lidt ud fra de andre kandidater. Det er tydeligt, at U-12 Drengene fra Erritsø GIF spiller fodbold netop fordi de nyder spillet, kammeratskabet og den oplevelse, der følger med, både sportsligt og socialt, sagde Tage Schmidt, Danske Bank, ved overrækkelsen på årsmødet i Brædstrup.
 
Modtageren af Fair Play-prisen udpeges af JBU Region 3’s Turneringsudvalg. 

Af: Mads D. Larsen

22. november 2007, 00:49

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet
Område

Find flere kurser her
Område
Ingen relevante kurser i det valgte område lige nu

Område

NavnByDato
DBU Dommer Grundkursus Randers SØ10-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Frederikshavn17-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Tilst17-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Tilst09-06-2012
DBU Dommer Grundkursus Rødding16-06-2012
Find flere kurser her
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: