DOMMERPÅSÆTTERE: Den fremtidige bemanding i dommerpåsætter-områderne i Aalborg og Vendsyssel er nu afklaret. Michael Kristensen bliver ny påsætter i Vendsyssel, mens Ove Christensen alligevel fortsætter i Aalborg.
Situationen omkring den fremtidige bemanding i dommerpåsætter-områderne i Vendsyssel og Aalborg er nu afklaret.
Michael Kristensen, 31 år, bliver ny påsætter i Vendsyssel i stedet for Anders Rishøj. Michael Kristensen har i forvejen et indgående kendskab til fodboldverdenen via sin funktion som kampfordeler i Skæve IF og som aktiv dommer. Han tiltræder d. 1. januar.
Det ligger desuden fast, at Ove Christensen alligevel fortsætter som kampfordeler i Aalborg-området. Han havde oprindeligt ønsket at stoppe, men ombestemte sig. Som et forsøg vil Ove Christensen desuden blive understøttet i dommerpåsætter-funktionen af JBU Region 1's kontor.
Fleksibelt deltidsjob
Dommerpåsætter-jobbet er en fleksibel deltidsstilling og de væsentligste arbejdsopgaver består i påsætning af dommere til kampe samt servicering af klubber og dommere i området.
Ansættelsen er sket i et samarbejde mellem Jydsk Boldspil-Union og henholdsvis Aalborg Fodbolddommerklub og Vendsyssel Fodbolddommerklub.
JBU's samlede team af dommerspåsættere består af i alt 15 personer og refererer til lederen af JBU Turneringer, Ole Frandsen.