UDDANNELSE: Kenneth Heiner-Møller, træner for kvindelandsholdet, var mandag aften på JBU Region 3’s Stjernetræf i Århus. Han viste eksempler på praktiske øvelser, men gav også sit bud på, hvordan man får det bedste frem i danske talenter.
 |
|
|
Kenneth Heiner-Møller. (Foto: Per Kjærbye) |
|
|
|
Omkring 50 jyske fodboldtrænere var mandag aften samlet til årets andet modul i JBU Region 3’s række af Stjernetræf.
Arrangementet foregik på Idrætshøjskolen i Århus, og aftenens oplægsholder var træner for kvindelandsholdet, Kenneth Heiner-Møller, der både viste eksempler på praktiske øvelser, men også gav sit bud på, hvordan man får det bedste frem i dansk fodbolds talenter.
I sit mundtlige oplæg om talentudvikling advarede Kenneth Heiner-Møller mod tendensen til at ensrette talenterne og understregede vigtigheden i, at man i høj grad fokuserer træningen på de styrkeområder, som spillerne har i forvejen.
Vigtigt at være forskellige
- Vi er ofte tilbøjelige til at udvikle på de ting, som spillerne ikke kan. Men det er forkert. Vi skal tage udgangspunkt i det, som spilleren er god til og udvikle på det. Jeg ønsker ikke, at vi skal have ens spillere. For hvem gider at se på 11 rækkehuse spille fodbold. Nej, vi skal have pivhamrende forskellige fodboldspillere, lød budskabet fra Kenneth Heiner-Møller.
Læs mere om Kenneth Heiner-Møllers tanker om udvikling af talenter i næste nummer af JBU’s fodboldmagasin, Jysk Fodbold, der udkommer medio april.
Som aktiv spiller opnåede Kenneth Heiner-Møller 250 divisionskampe for bl.a. Vejle Boldklub, AGF og B 93 - samt et udenlandshold i den ungarske klub, Ferencvaros TC.
Som træner har han stået i spidsen for Ynglinge Liga-holdene i B 93 og Lyngby Boldklub og Brøndby IF’s elitedivisionskvinder, inden han d. 1. juli 2006 blev udpeget som ansvarlig for det danske kvindelandshold.
Næste Stjernetræf d. 14. majNæste tilbud i rækken af Stjerntræf er d. 14. maj, hvor talentspejder i Chelsea FC, Flemming Berg, er oplægsholder. Det foregår også på Idrætshøjskolen i Århus.
Læs mere
her.