Nyheder

Målspark i de yngste rækker

0 anbefalinger
Sådan skal reglen omkring målspark i de yngste rækker fortolkes
Fra sæsonen 2006 blev der indført en ny regel i de yngste fodboldrækker (U-12 og yngre) omkring målspark.

Reglen siger, "at det er tilladt målmanden at sætte bolden i spil, efter at han/hun har fået fat i bolden, efter at den har været ude af spil. Ved frispark indenfor eget straffesparksfelt er det samme gældende, dog skal bolden have ligget stille på jorden et sted i straffesparksfeltet".

Den nye regel giver således målmanden mulighed for at vælge at kaste bolden ud ved et målspark uden at bolden først skal "tippes".

Målmanden kan også vælge at sparke bolden ud "direkte fra hænderne" eller vælge at lægge bolden på jorden for at sparke den ud som tidligere.
 
Her er det vigtigt at slå fast, at bolden først er "frigivet i spil", når målmanden enten har kastet eller sparket bolden. Hvis han vælger at lægge bolden på jorden for at sparke et målspark er bolden således først frigivet efter sparket.
 
Ved frispark inden for eget straffesparksfelt er det et krav, at bolden skal have ligget stille på jorden før den sparkes ud eller samles op.
 
Har målmanden én gang valgt at lægge bolden på jorden og derefter samlet den op er bolden dog frigivet, hvis han lægger den på jorden igen.

(Ovennævnte tekst er godkendt af lovfortolker Arne Rindom Jensen fra Holstebro/Vestjydsk Fodbolddommerklub).

Af: Hans Sørensen

25. maj 2007, 09:17

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: