SEMINAR: Fodboldtrænere fra den vestlige del af Danmark kan godt begynde at glæde sig: Store Trænerdag bliver også gennemført i Jylland i 2007. Helt præcist d. 7. oktober. Afviklingssted endnu ikke udpeget.
 |
|
| Landstræner Morten Olsen på Store Trænerdag i Silkeborg i august 2006. (foto: Leif Christensen) |
|
|
|
DBU’s Store Trænerdag indtager også vest-Danmark i 2007.
Det ligger allerede nu fast, at arrangementet gennemføres et centralt sted i Jylland d. 7. oktober. Bestemmelsesstedet kendes endnu ikke - heller ikke den endelige instruktør-besætning.
- Men vi arbejder med flere spændende muligheder, og vi lægger vægt på, at der vil være masser af inspiration at hente for fodboldtrænere på alle niveauer, understreger DBU's træneruddannelseskonsulent, Peter Rudbæk.
Tilmelding via JBUStore Trænerdag vest arrangeres og gennemføres af DBU og JBU i samarbejde med Dansk Træner-Union.
Tilmelding til arrangementet vil kun kunne ske via JBU.
Kr. Himmelfartsdag blev øst-udgaven af Store Trænerdag gennemført på Brøndby Stadion med i alt 320 deltagende trænere. De kunne bl.a. opleve Chelseas danske talentchef Frank Arnesen og U 19-landstræner, Per Andersen.
Sidste år deltog 260 trænere - der til daglig arbejder med alt fra Mikroputter til divisionsspillere – i den første vest-udgave af Store Trænerdag. Arrangementet – der blev gennemført i Silkeborg – havde landstræner, Morten Olsen og U 17-landstræner, Glenn Riddersholm som instruktører.
Det er oprindeligt landstræner Morten Olsen, der er initiativtager til Store Trænerdag.