PERSONALE: Efter knap 10 års ansættelse hos JBU har breddekonsulent, Peter Tornbo, valgt at tage imod et tilbud om nye arbejdsmæssige udfordringer. Fortsætter indtil udgangen af 2007 for at sikre optimal overgangsordning.
Efter knap 10 års ansættelse hos JBU har breddekonsulent, Peter Tornbo, valgt at at tage imod et tilbud om nye arbejdsmæssige udfordringer i form af en stilling som filialdirektør i den finansielle sektor.
Peter Tornbo har haft sit arbejdsområde i JBU Region 2, hvor han har fungeret som rådgiver og sparringspartner for klubbernes frivillige ledere.
- Konsulent-jobbet i JBU har på alle måder været et drømmejob for mig - ikke mindst det positive og konstruktive samarbejde med de mange engagerede ledere rundt omkring i klubberne, men jeg får nu mulighed for at afprøve nogle ledelsesmæssige ambitioner, og det glæder jeg mig meget til, udtaler Peter Tornbo.
Optimal overgangsordningPeter Tornbo tiltræder sit nye job pr. 15. august, men efter aftale med sin kommende arbejdsgiver og JBU fortsætter han sideløbende som konsulent indtil udgangen af 2007.
Derved får JBU mulighed for at etablere en optimal overgangsordning i forbindelse med ansættelsen af en ny konsulent, hvilket har været vigtigt for både Peter Tornbo og JBU.
Da Peter som sagt fortsætter indtil udgangen af 2007, vil JBU ved en senere lejlighed tage pænt afsked med ham, men allerede nu skal der lyde et stort tak for en engageret og kompetent indsats for jysk fodbold og et ønske om al mulig held og lykke fremover.