DELEGERETMØDE: 5:5 for ældste Mikroput og årgangsopdeling i Miniput gældende fra 2007. Årgangsopdeling i Lilleput og 7:7 for Yngste Lilleput gældende fra 2008. Det blev vedtaget på JBU's delegeretmøde i Herning lørdag d. 6. januar.
Lørdag sagde de jyske fodboldklubber ja til JBU's såkaldte anden fase af fremtidens børnefodbold.
Det skete på delegeretmødet i Herning Kongrescenter, hvor JBU's samlede børnefodbold-pakke bestående af i alt fire nye tiltag fik overvældende opbakning fra de fremmødte klubber.
Dermed fortsætter den udvikling af børnefodbolden, som blev sat i gang til sæsonen 2006.
Helt konkret betyder vedtagelsen:
Gældende fra 2007:
1. Spilleformen 5:5 indføres for U8 Drenge og U8 Piger (ældste Mikroput) gældende fra og med turneringen 2007. Konsekvenser: U8 Drenge og U8 Piger (ældste mikroput) spiller således ikke længere 7:7.
2. Der indføres årgangsopdeling i Miniput til U9 og U10 gældende fra og med turneringen 2007.
- I U9 Drenge må deltagerne ikke være fyldt 9 år før 1/1 det pågældende år
- I U10 Drenge må deltagerne ikke være fyldt 10 år før 1/1 det pågældende år
- I U9 Piger må deltagerne ikke være fyldt 9 år før 1/1 det pågældende år
- I U10 Piger må deltagerne ikke være fyldt 10 år før 1/1 det pågældende år
Dog gælder reglen om 4. kvartalsspillere fortsat.
Gældende fra 2008:
1. Der indføres årgangsopdeling i Lilleput til U11 og U12 gældende fra og med turneringen 2008.
- I U11 Drenge må deltagerne ikke være fyldt 11 år før 1/1 det pågældende år
- I U12 Drenge må deltagerne ikke være fyldt 12 år før 1/1 det pågældende år
- I U11 Piger må deltagerne ikke være fyldt 11 år før 1/1 det pågældende år
- I U12 Piger må deltagerne ikke være fyldt 12 år før 1/1 det pågældende år
Dog gælder reglen om 4. kvartalsspillere fortsat.
2. Spilleformen 7:7 indføres for U11 Drenge og U11 Piger (yngste Lilleput) fra og med turneringen 2008. Konsekvenser: U11 Drenge og U11 Piger (yngste Lilleput) spiller således ikke længere 11:11.
Tre forslag enstemmigt vedtaget
Vedtagelsen skete uden mange bemærkninger fra de jyske klubledere. Det hænger givetvis sammen med, at forslagene har været grundigt debatteret på de fire regionale årsmøder i november.
Modellen med 5:5 for U8 Drenge og U8 Piger (ældste Mikroput), årgangsopdeling i Miniput og indførelse af 7:7 for yngste Lilleput blev enstemmigt vedtaget, mens 187 ud af 233 stemmebererettigede stemte ja til årgangsopdeling i Lilleput.
Udviklingen i JBU's børnefodboldtilbud sker med baggrund i det fælles oplæg for hele dansk fodbold, Holdninger & Handlinger.