Nyheder

Mesterrækker på nettet senest søndag

0 anbefalinger
UDVÆLGELSE: JBU's Eliteungdomsudvalg for herrer udvælger i denne weekend de 132 hold til JBU's Mesterrækker og U-18 Drenge A. Resultatet offentliggøres på JBU's hjemmeside senest søndag. Oversigt over alle ansøgere her.

Udvælgelsen af hold til de jyske mesterrækker samt til U-18 Drenge A sker i denne weekend, når JBU's Eliteungdomsudvalg for herrer holder sit traditionelle to-dages møde i Århus.

De udvalgte hold/klubsamarbejder kan ses her på JBU's hjemmeside senest søndag d. 9. december, ligesom information sendes til samtlige ansøgende klubber i begyndelsen af næste uge.

Det skal understreges, at det i første omgang kun vil være de udvalgte hold, der offentliggøres. Puljeinddelingen vil være tilgængelig på nettet jf. Nøgledatoer for 2008-turneringen.

I alt 132 hold skal udvælges:

- 24 til U-18 Drenge Mesterrække
- 60 til U-18 Drenge A
- 24 til U-16 Drenge Mesterrække
- 24 til U-14 Drenge Mesterrække

I alt 170 ansøgere

Her
kan du finde en total oversigt over ansøgerne til JBU's kvalificerede ungdomsrækker. Udvalget skal sammenlagt forholde sig til i alt 170 ansøgninger fra de jyske klubber.

JBU's Eliteungdomsudvalg for herrer har i de senere år tilbudt orienterende møder i hver region efter årets udtagelse af hold, men vurderet ud fra et yderst beskedent antal tilmeldinger, findes behovet for information generelt at være dækket. Derfor gennemføres disse møder ikke i år.

Formålet med JBU's kvalificerede rækker er:

  • at give de beste hold jævnbyrdige kampe
  • at udvikle spillerne i den jyske elite

Væsentligste udvælgelseskriterier

  • Placeringen for klubbens 1. hold i aldersgruppen i den netop afsluttede sæson, og hvor mange spillere der er 1. års og således også spiller i aldersgruppen i den kommende sæson.
  • Placeringen for 1. holdet i forrige sæson for aldersgruppen under den, der ansøges i.
  • Placeringen for klubbens 1. hold i den netop afsluttede sæson i aldersgruppen under den, der ansøges i, og hvor mange af disse spillere, der er 2. års og således spiller i den aldersgruppe, der ansøges i for den kommende sæson.
  • Placeringen for 2. og evt. 3. hold i aldersgruppen i den netop afsluttede sæson og hvor mange af spillerne der er 1. års og således også spiller i aldersgruppen i den kommende sæson.
  • Placeringen for 2. og evt. 3 hold i forrige sæson for hold i aldersgruppen under den, der ansøges i.

I nogle tilfælde kan det have betydning, hvor langt puljevindere er nået i puljevinderkampene, samt hvor mange points der er opnået i de enkelte puljer.

Af: Mads D. Larsen

07. december 2007, 00:31

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet
Område

Find flere kurser her
Område
Ingen relevante kurser i det valgte område lige nu

Område

NavnByDato
DBU Dommer Grundkursus Randers SØ10-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Frederikshavn17-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Tilst17-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Tilst09-06-2012
DBU Dommer Grundkursus Rødding16-06-2012
Find flere kurser her
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: